Radiokomunikacja - przydatne informacje

Nie ulega wątpliwości, że poruszanie się w gąszczu zagadnień związanych z komunikacją radiową stanowi duże wyzwanie. Postanowiliśmy wyciągnąć pomocną rękę do osób, które dotychczas nie miały do czynienia z takimi zagadnieniami i podzielić się z nimi naszą wiedzą.Po przeczytaniu niniejszych opracowań nie będziecie Państwo specjalistami do spraw łączności radiowej, ale będziecie się orientowali na tyle dobrze, żeby móc stwierdzić, który radiotelefon spełni Wasze oczekiwania i zaspokoi Wasze potrzeby. Jednocześnie poznacie tajniki budowy sieci radiowych, aby móc wybrać to, co dla Was będzie najlepsze.

Radiokomunikacja – jak to działa?

 

Na początek warto zadać sobie pytanie: co to jest łączność radiowa? Najprościej mówiąc – jest to komunikowanie się urządzeń (radiotelefonów) za pośrednictwem fal radiowych. Radiotelefony są urządzeniami, które mają za zadanie wysyłać sygnał w postaci fali radiowej do innych radiotelefonów i odbierać taki sygnał przychodzący od innych radiotelefonów.

 

Radiotelefony współpracując ze sobą, bez dodatkowych urządzeń, tworzą najprostszą sieć radiową. Poniższe schematy ilustrują zasadę działania takich sieci:

 

Liczba radiotelefonów pracujących w takiej sieci jest właściwie nieograniczona. Warunkiem ich współdziałania jest pozostawanie w zasięgu działania. Należy pamiętać, że zasięg zależy od ukształtowania terenu oraz jego zabudowy. Im więcej nierówności i budynków, tym mniejszy zasięg. Czasami ukształtowanie terenu może wykluczyć całkowicie komunikację bezpośrednią. Stosuje się wtedy maszty antenowe, które pozwalają na lepszą łączność, a także powiększają zasięg działania radiotelefonów.

 

Najprostsze sieci radiowe to takie, które działają na częstotliwościach dostępnych dla każdego, niewymagających pozwolenia radiowego. W takich sieciach pracują radiotelefony PMR (Private Mobile Radio – Osobisty Radiotelefon Przenośny), które przeznaczone są dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Znakomicie sprawdzają się we wszelkiego rodzaju sposobach aktywnego wypoczynku np. na wycieczkach pieszych lub rowerowych. W tej formie łączności radiowej prawnie zabronione jest wykorzystywanie dodatkowych anten (poza standardowym wyposażeniem radiotelefonów). Wykorzystanie częstotliwości ogólnie dostępnych powoduje, że każdy posiadacz radiotelefonu może słyszeć innego użytkownika będącego w zasięgu działania na danej częstotliwości. Ratunkiem przed taką sytuacją są kanały i kody, które powiększają liczbę możliwości znalezienia wolnej przestrzeni radiowej. Przykładowo: radiotelefon oferuje możliwość wyboru 8 kanałów i 38 kodów. Oznacza to 304 (8×38) możliwości znalezienia wolnej przestrzeni. Przy oferowanym zasięgu kilku kilometrów, praktycznie zawsze znajdziemy taką częstotliwość, żeby porozmawiać „bez świadków”.

 

Dla przedsiębiorstw potrzebujących natychmiastowej, niezawodnej i niezależnej łączności radiowej przeznaczone są radiotelefony profesjonalne, które charakteryzują się wysoką odpornością na wstrząsy, zapylenie i wodę. Mogą one pracować zarówno w sieciach prostych (podobnych do sieci dla PMR’ów) jak i w bardzo złożonych sieciach wymagających bardzo skomplikowanych procesów łączności. Niewątpliwą zaletą profesjonalnych sieci łączności jest fakt posiadania pozwolenia radiowego. Oznacza ono prawną gwarancję przydzielenia częstotliwości tylko jednemu użytkownikowi. Zatem nikt inny nie może legalnie z takiej częstotliwości korzystać. W celu zwiększenia dyskrecji i komfortu pracy, w stosunku do najprostszych sieci, tworzone są sieci z wykorzystaniem systemów selektywnego wywołania. Umożliwiają one przeprowadzenie rozmowy z wybranym użytkownikiem lub grupą użytkowników. Wadą systemu selektywnego wywołania jest konieczność wyboru użytkownika, z którym chcemy się połączyć, co zwiększa czas reakcji w nagłych sytuacjach. Do takich sieci niezbędne są specjalne wersje radiotelefonów. Z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu możemy tworzyć znacznie bardziej skomplikowane sieci. Potrafią one połączyć dużą ilość radiotelefonów przenośnych, przewoźnych i bazowych.

Budowa takiej sieci zależy od branży w jakiej działa użytkownik. Inaczej bowiem będzie wyglądala sieć łączności dla korporacji taksówkowej, inaczej dla przedsiębiorstwa produkcyjnego. Do tego dochodzi jeszcze specyfika danego klienta, na którą składa się ogrom czynników, m.in.:

  •  
  • rozległość terenu zakładu
  • ukształtowanie terenu
  • zabudowa terenu (ilość budynków, ich wysokość, czy materiały z jakich są wykonane)
  • czynniki mogące zakłócać sygnał, np. sieci wysokiego napięcia
  • czy radiotelefony będą używane w budynkach czy poza nimi

Nasze produkty

Opieramy naszą działalność na trzech filarach – aerozolowych systemach gaszenia, profesjonalnej radiokomunikacji oraz zintegrowanych systemach bezpieczeństwa.

Dystrybuujemy rozwiązania i produkty firm FirePro, TID, Motorola, Maxon, AxxonSoft, NODER, CP Plus, Grundig Security.

Doświadczenie zdobyte przez prawie 30 lat funkcjonowania naszej firmy daje nam możliwość uczestniczenia w projektach o dowolnej skali.

Jesteś zainteresowany systemami radiokomunikacji?

Skontaktuj się z nami

    [dynamichidden page-title "CF7_get_post_var key='title'"]